« powrót do listy

Szkoła Letnia z Polską III

Data dodania: 03 Września 2015

W ramach projektu „Szkoła Letnia z Polską” już po raz trzeci zaprosiliśmy do współpracy studentów i studentki polonistyki z Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Przyjechali do nas młodzi ludzie z uniwersytetów w Brukseli, Leuven, Mainz, Kijowa, Londynu, Florencji oraz Bolonii. Tego roku projekt odbył w się dniach 17-28 sierpnia. Głównym celem projektu było pogłębianie kompetencji językowych osób uczestniczących oraz stworzenie kursów e-learningowych do nauki języka polskiego, które dostępne są dla wszystkich zainteresowanych nauką języka polskiego na stronie worldeducation.eu. Młode osoby codziennie brały udział w zajęciach z języka polskiego na dwóch różnych poziomach. Podczas zajęć skupiali się przede wszystkim na praktycznym użyciu języka oraz wzbogacaniu słownictwa. Dodatkowo dopełnieniem projektu było poznawanie miasta Wrocławia oraz historii i kultury współczesnej Polski.

Przyszli poloniści i polonistki zajmują się nie tylko lekcjami języka polskiego, ale mają także możliwość praktykowania go na co dzień.  Szkoła letnia pozwoliła im na codzienny kontakt z językiem polskim, tak aby każda godzina spędzona podczas projektu została dobrze spożytkowana. Możliwość poznania polskiej kultury i historii została zapewniona poprzez udział w wizytach studyjnych i spotkaniach. Studenci i studentki wzięli udział między innymi w spotkaniu z czołowymi działaczami wrocławskiej „Solidarności”, w wykładzie w Instytucie Pamięci Narodowej, a także zwiedzili Wrocław oraz okolice (Krzyżową i Świdnicę).

Aby przybliżyć uczestnikom i uczestniczkom naszego projektu historię naszego miasta, zaprosiliśmy ich do gry miejskiej, w której oprócz faktów z dziejów jakie musieli odkrywać samodzielnie, byli także zobowiązani do rozmowy z przechodniami na temat między innymi wrocławskich krasnali. Zabraliśmy ich także do Świdnicy oraz Krzyżowej,  aby mieli możliwość zrozumienia trudnej historii stosunków polsko-niemieckich oraz poznania Dolnego Śląska.

Ważnym elementem „Szkoły Letniej z Polską III” były badania studentów i studentek w ich miastach oraz na uczelniach, których tematem było postrzeganie Polski i Polaków. Następnie wyniki tych badań zostały przedstawione przez uczestników naszego projektu w języku polskimi oraz przedyskutowane. Podczas tego zadania reprezentanci krajów zwrócili uwagę na ogrom oddziaływania stereotypu, a dzięki pobytowi w Polsce mogli pozyskać własny obraz Polski i Polaków.

Oprócz szeregu działań edukacyjnych i kulturowych, jednym z większych sukcesów naszej szkoły letniej była aktywizacja oraz integracja uczestników i uczestniczek, którzy w rozmowach między sobą, prezentacjach oraz pytaniach zadawanych przewodnikom oraz prowadzącym zajęć używali języka polskiego. Dało im to możliwość nabycia praktyki oraz przełamania możliwych barier językowych. Determinacja tych młodych ludzi jest największym dowodem na rozwój oraz silną pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z projektu.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej" Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r.

 

Zapraszamy do zapoznania się z e-learningowymi lekcjami przygotowanymi przez uczestników i uczestniczki projektu;

http://worldeducation.eu/jezyk-polski-dla-obcokrajowcow

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami uczestników ze spotkań promocyjnych na ich macierzystych uczelniach:

Uniwersytet Boloński- RAPORT

Uniwersytet we Florencji

Uniwersytet w Kijowie