« powrót do listy

Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat

Data dodania: 17 Października 2013
Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat II

Tegoroczny projekt jest kontynuacją projektu „Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat”. Jego celem było wypełnienie luki edukacyjnej w zakresie edukacji globalnej w edukacji przedszkolnej z wykorzystaniem elementów dialogu międzypokoleniowego. Doświadczenia współpracy z placówkami przedszkolnymi, zatrudnionymi tam nauczycielkami, nasza obecność w przedszkolach podczas rad pedagogicznych, realizacji TEG, praca nad publikacją umocniły nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji działań.

W tym roku oprócz 12 placówek z zeszłego roku dołączyło do nas 14 nowych przedszkoli z Wrocławia i nie tylko.

Podczas tegorocznej edycji kontynuujemy współpracę z częścią ubiegłorocznych beneficjentów na poziomie zaawansowanym. W czerwcu odbyło się 3 –dniowe szkolenie poświęcone zgłębianiu zasad Kodeksu w sprawie obrazów i przesłań oraz zagadnieniom związanym z jakością edukacji globalnej.

Obecnie w 14 nowych przedszkolach i kilku ubiegłorocznych trwają przygotowania do kolejnej edycji TEG oraz intensywne szkolenia weekendowe dla nauczycielek na poziomie podstawowym.

W tym roku bardziej aktywnie włączamy się w działania dialogu międzypokoleniowego seniorów, poprzez pilotażowy komponent skierowany bezpośrednio do nich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku „Edukacja” gdzie trwają cotygodniowe warsztaty z najważniejszych zagadnień Edukacji Globalnej.

Dodatkowo planujemy uzupełnić materiały metodyczne o profesjonalnie przygotowany materiał wizualny, którego zabrakło w ubiegłym roku. Chcemy też wzmocnić efekt multiplikacji rezultatów i dotrzeć do nowych grup odbiorców poprzez wirtualne kanały dystrybucji treści – wkrótce pojawi się specjalna strona www projektu.

Nasze zeszłoroczne materiały edukacyjne i scenariusze są obecnie poddawane partnerskiemu przeglądowi w ramach inicjatywy Grupy Zagranica.

W grudniu 2013 zakończyła się 2 edycja projektu. Zapraszamy na stronę projektu, aby zapoznać się z nowymi materiałami edukacyjnymi:

Scenariusze zajęć z Edukacji Globalnej powstawały w ciągu 2 lat trwania projektu i są rezultatem pełnej zaangażowania i kreatywności pracy nauczycielek przedszkolnych. Powstały na podstawie pracy szkoleniowej trenerów i trenerek Domu Spotkań oraz pracy doradczej metodyków i metodyczek Fundacji FERSO. Łącznie w ramach 2 lat projektu powstało 47 scenariuszy:

http://www.eduglob.silesius.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=112

Dzięki współpracy z GLEN powstało 11 zestawów plansze edukacyjnych z materiałami wizualnymi do edukacji globalnej:

http://www.eduglob.silesius.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=123

W ramach naszego projektu w 2013 Tydzień Edukacji Globalnej upłynął pod hasłem przewodnim „Wybierz zrównoważony styl życia” i odbył się już w 29 placówkach we Wrocławiu oraz jednej w Sierzchowie. W tegorocznym przedsięwzięciu udział wzięło 3099 dzieci, 1500 rodziców, opiekunów lub dziadków dzieci uczęszczających do przedszkoli i 285 osób z kadry przedszkoli.

Relacje z poszczególnych wydarzeń można znaleźć tu: http://www.eduglob.silesius.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=84&Itemid=124