« powrót do listy

2014

Data dodania: 21 Września 2014
  • LokalizacjaWrocław/ Łódź, Polska
  • Termin10-20.09.2014

W ramach „Szkoły Letniej z Polską II” 24 międzynarodowych studentów polonistyki i języka polskiego przyjechało na Dolny Śląsk do Wrocławia w dniach 10-20 września z różnych Uniwersytetów Europejskich ( z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Litwy, Portugalii, Włoch, Belgii, Estonii) . Podczas pobytu poznawali nasz kraj bliżej, uczyli się języka polskiego oraz zbierali materiał filmowy promujący markę Polska za granicą, które w październiku oraz listopadzie będą wyświetlane na zagranicznych uczelniach.  Projekt Szkoły Letniej nie był tylko samym kursem językowym. Podczas pobytu studenci spotykali się w różnych instytucjach we Wrocławiu i poznawali różne oblicza Polski, które będą dalej przekazywać swoim kolegom i koleżanką na zagranicznych Uczelniach. W programie Szkoły Letniej studenci spotkali się z przedstawicielką Solidarności i usłyszeli o roli ruchu w pokojowej transformacji ustrojowej Polski, w Domu Europy, który jest Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej studenci uczyli się o procesie polskiej integracji z Unią Europejską oraz Polskich sukcesach w Unii (obchody 10-cio lecia członkostwa oraz prezydencji), w biurze Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 studenci usłyszeli o współczesnej kulturze Polski w kontekście Wrocławia itd. Podczas "Szkoły Letniej" uczestnicy szukali inspiracji do filmów o Polsce np. w Łodzi z zakresu historii, architektury, sztuki ulicy, kontrastów itd. Jako rezultat ich działania powstało 5 filmów promujących Polskę oczami studentów. Oficjalna prezentacja zrobionych przez studentów filmów odbyła się 19tego września w sali Neringa na Uniwersytecie Wrocławskim, w której uczestniczyło ponad 250 osób, głównie nowo przyjeżdżających do Polski studentów programu  Erasmus+. 

Pierwsza część projektu za nami, przed nami prezentacje na Uniwersytetach, które będą prowadzone przez naszych uczestników.         

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014”

 

 

Poniżej przedstawiamy filmy zrealizowane przez uczestników podczas projektu:

HISTORIA I PAMIĘĆ

 

SPOŁECZEŃSTWO I KONTRASTY

 

PRZEMYSŁ I INFRASTRUKTURA

 

STREET ART

 

ARCHITEKTURA