« powrót do listy

2013

Młodzież z Gruzji, Ukrainy, Armenii, Włoch Hiszpanii i Polski właśnie zaczęła wspólny projekt dotyczący aktywności obywatelskiej na poziomie młodzieżowym. Z każdego kraju przyjechało 5 osób, które wspólnie z innymi uczestnikami będą uczestniczyć w zajęciach o tematyce obywatelskiej i partycypacji. Wymiana młodzieży w ramach której przebywają we Wrocławiu jest współfinansowana ze środków Porgramu Młodzież w Działaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją jednej z naszych uczestniczek tegorocznej wymiany młodzieży- Ani Błaszczyk, która dzieli się swoimi wrażeniami w tego wydarzenia. Zachęcam do lektury!

 

Wymiana  międzynarodowa  01-08.08.2013 Wrocław

„Know your rights – SPEAK UP!” – przygoda życia

Jak można ciekawie spędzić wakacje ze wspaniałymi ludźmi innych narodowości? Odpowiedź jest prosta. Po prostu zacznij działać i weź udział w wymianie międzynarodowej! Otwórz oczy na możliwości, które daje dzisiejszy świat!

Wielokrotnie czytałam o programie „Młodzież w działaniu”, o możliwościach jakie daje on młodym ludziom. Zainteresowały mnie wymiany międzynarodowe i zaczęłam szukać możliwości wyjazdu.  W tym roku się udało! Nie mogłam się doczekać, aż poznam uczestników i rozpocznie się moja przygoda, ale też towarzyszył mi strach przed nieznanym. Teraz wiem, że nie było się czego  bać!

Wymiana międzynarodowa odbywała sie w dniach 1-8 sierpnia 2013 roku w malowniczym Wrocławiu.  Brały w niej udział osoby z Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Armenii, Gruzji, no i oczywiście Polski. Jak wskazuje tytuł „Know your rights – SPEAK UP!”  tematyką projektu były szeroko pojęte prawa człowieka. Poszerzyliśmy naszą wiedzę o ich przestrzeganiu w rożnych krajach, rozmawialiśmy o aktywności młodych ludzi, możliwościach, o tym czego każdy z nas potrzebuje do życia i jakie funkcje pełnimy w społeczeństwie.  

Nie zabrakło również zabaw i gier edukacyjnych. Mieliśmy okazję odkrywać Wrocław na własną rękę podczas gry miejskiej.

 Zorganizowaliśmy wieczór międzykulturowy służący lepszemu poznaniu naszych odmiennych kultur. Mieliśmy okazję skosztować pysznego jedzenia, śpiewać, tańczyć, zdobyć nową wiedzę o krajach uczestniczących w wymianie.

Byliśmy też na niezwykłej wycieczce w Górach Stołowych, gdzie spacerowaliśmy
i przeciskaliśmy się przez Błędne Skały. W drodze powrotnej spróbowaliśmy wody z uzdrowiska w Kudowie Zdroju.

Jednym z zadań było przygotowanie „final eventu”, który nawiązywałby do tematyki wymiany.  Po „burzy mózgów” zdecydowaliśmy się zrobić  wydarzenie finałowe dla Romów Rumuńskich z wrocławskiego koczowiska. Bawiliśmy się z nimi w różne gry, malowaliśmy im twarze, rysowaliśmy, tańczyliśmy i zapewniliśmy im wiele innych atrakcji. Wystarczyło niewiele, aby sprawić im ogromną radość. Wizyta u Romów zmusza do refleksji!

Byłam najmłodszym uczestnikiem wymiany, udowodniłam sobie, że „chcieć to móc”
 i warto szukać możliwości, próbować, nie poddawać się. Byłam wytrwała i wiem, że warto. Teraz śmiało mogę powiedzieć, że to był jeden z najlepszych tygodni w moim życiu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, zdobyłam nową wiedzę, miałam okazję przez cały tydzień mówić po angielsku, zwiedzić przepiękny Wrocław, jednym słowem po prostu świetnie się bawić! Przeżyłam wspaniałą przygodę, której nigdy nie zapomnę! Naprawdę warto walczyć o marzenia!

Wszystkie momenty wymiany starałam się uwiecznić na zdjęciach, aby „zatrzymać piękne chwile”.

 

 

Ania  :D