« powrót do listy

2013

Od 11 do 17 marca, Dom Spotkań we współpracy z naszą parterską organizacją New Generation z Khudzantu w Tadżykistanie przeprowadził 5-cio dniowe szkolenie z szyciem patchworkiem. W działaniu brało udział 16 młodych dziewcząt z miasteczka Gafurov, pod Khudzantem (północny Tadżykistan) . Szkolenie prowadziła trenerka patchworku z Polski Pani Barbara Mońko-Zięba, która od 20 lat zajmuje się szyciem tą techniką. Uczestniczki w wieku 15-20 lat zapoznawały się z historią patchworku, ze stosowaniem różnorodnych technik i materiałów patchworkowych. Uczestniczkom przedstawiono możliwości praktycznego zastosowania wyżej wymienionej techniki do wykonania praktycznych prac oraz przygotowano je  do dalszych własnych działań twórczych. Działania jest realizowane w ramach projektu „Spółdzienia socjalna w obwodzie sogdyjskim jako forma wsparcia dziewcząt zagrożonych wykluczeniem" . Projekt wspólfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji ramach Programu Przemiany w regionie RITA  Polsko-Amerykańskiej Fundacji  Wolności. Celem projektu jest wyposażenie uczestniczek w odpowiednie narzędzia do tego, aby mogły samodzielnie otworzyć i prowadzić spółdzielnię socjalną.

 

W dniach 26-30 kwietnia 2013 odbyła sie druga część szkolenia w ramach projektu „Spółdzienia socjalna w obwodzie sogdyjskim jako forma wsparcia dziewcząt zagrożonych wykluczeniem". Projekt wspólfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji ramach Programu Przemiany w regionie RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W treningu uczestniczyło 17 dziewcząt, które planuja założyć swój własny biznes i otworzyć spółdzielnie socjalną, który prowadziła trenerka z Domu Spotkań Anna Dymitra Sławczewa. Naszą organizacja partnerską jest New Generation z Khudżantu. Szkolenie miało na celu podniesienie kompetencji interpersonalnych uczestniczek, zmotywowanie do dalszego działania, wzmocnienie umiejętności pracy w grupie, nauka pisanie biznes planów oraz poznanie podstawowych elementów potrzebnych do założenia własnej działalności gospodarczej. Szkolenie było prowadzone w j. rosyjskim i tłumaczone na j. tadżycki i uzbecki. Dodatkowo dziewczęta uczestniczyły w wykładzie prawniczki, która przybliżyła im poszczególne kroki zakładania spółdzielni socjalnej w Tadżykistanie. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z rezultatami pracy uczestniczek naszego projektu w Tadżykistanie. Dziewczyny po szkoleniu w marcu 2013 zorganizowały wystawę na której prezentowały efekty swojej pracy i wyniki szkolenia. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć!